SUSRET S KNJIŽEVNICOM SNJEŽANOM BABIĆ VIŠNJIĆ
Autor: Darko Tufekčić, Mirjana Kovač, 26. 3. 2018.

U četvrtak 22.3.2018. godine posjetila nas je književnica Snježana Babić Višnjić te učenicima 5. i 6. razreda predstavila svoje knjige Upomoć, mama se smanjila, Krug na vodi, Kika i tajna uklete kuće, Andautonac, Šešir od snova i Šešir od snova 2. Uz mnoštvo raznovrsnih pitanja književnica je s oduševljenjem odgovarala na pitanja te je dala i poneki savjet kako biti dobar čitač, ali i kako se postaje dobar pisac.

Snježana Babić Višnjić diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu kroatistiku i južnoslavensku filologiju. Dugo je radila kao lektor, redaktor i novinar u svim većim novinskim redakcijama, te kao suradnica u mnogim izdavačkim kućama, a sada je samostalna umjetnica – književnica.        Nadahnuta svojom djecom, dosad je napisala dvjestotinjak priča za najmlađe koje su objavljene u Vjesniku i više romana za djecu Upomoć, mama se smanjila (2003.), Janko među dinićima (2004.), Kika i tajna uklete kuće (2014.), Puhni u jedra (2014.), koji je ušao u uži izbor za nagradu Grigor Vitez. Roman Mali krapinski pračovjek Babu (2012.) nagrađen je nagradom Mato Lovrak i stimulacijom Ministarstva kulture. Roman Kika i tajna uklete kuće nagrađen je nagradom Mato Lovrak 2012. godine. Njezin roman Krugovi na vodi nagrađen je nagradom Grigor Vitez 2016.

Osim romana piše i scenarije za televizijske serije. Napisala je scenarij za dugometražni igrani film Čarobni šešir koji još nije realiziran, a priče koje su ga nadahnule objavljene su u dvije knjige Šešir od snova i Šešir od snova 2. Članica je Društva hrvatskih književnika i urednica biblioteke Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade te je jedna od urednica časopisa Književnost i dijete Društva hrvatskih književnika.

Osvrt na susret….

…….“Moram priznati da sam ja kao i svi moji prijatelji bila izuzetno uzbuđena zbog susreta jer svaki književnik sa sobom nosi stotine anegdota i zanimljivosti iz života. I nismo se prevarili. Naime, književnica je sa sobom ponijela jako puno zanimljivih i poučnih priča koje su nas potaknule na razmišljanje. Gospođa Snježana ispričala nam je svašta o njezinim romanima – o tome kako su nastali do njihove teme i pouke. Mnogi od nas su već pročitali i proučili mnoga njezina djela, a oni koji nisu nakon ovog susreta sigurno hoće. Za kraj moram napomenuti da smo u susretu svi uživali i da se nadamo ponovnom druženju“. ( Ema Stankoski Hrgović, 6.b )