Završna svečanost obilježavanje Godine Marka Marulića
Autor: Ivana Veber, 7. 5. 2022.

Godina Marka Marulića – oca hrvatske književnosti, koju je proglasio Hrvatski sabor u travnju 2021. godine, a u povodu petstote obljetnice prvotiska „Judite“, završena je svečanošću „I Zadar je Marulićev“ 20. i 21. travnja 2022. godine u Zadru.

U bogatom kulturno-znanstvenom programu u organizaciji Znanstvene knjižnice grada Zadra i Agencije za odgoj i obrazovanje, a pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora, među dvama primjerima dobre prakse prikazan je i rad učenika OŠ Dragutina Tadijanovića pod nazivom: „Heroine iz literature i života po uzoru na Juditu“ nastao uz mentorstvo mag. philol. croat. Ivane Veber i ravnateljice škole Lidije Miletić, prof.

Govoreći o tome što je hrabrost i kakva ona može biti u prezentaciji su sudjelovali učenici drugog razreda sa svojom učiteljicom Nikolinom Burčak, a učenice viših razreda: Ema Kumer, Lana Gašpar, Katarina Merki i Angela Ana Rajnović upoznale su nas s heroinama iz literature nastalih po uzoru na Juditu, ali i heroinama našega doba kao što su Malala Yousafzai (dobitnica Nobelove nagrade za mir) i Ana Frank (hrabra židovska djevojčica), kao i vukovarske heroine Sandra Paović i dr. Vesna Bosanac.

U pozdravnom govoru ravnateljica škole rekla je: „Divnog li naziva (svečanosti) 'I Zadar je Marulićev', ali mi dozvolite izreći: I Zagreb je Marulićev; I Varaždin je Marulićev; I Split je Marulićev; I Vukovar je Marulićev. Marulićeva je Hrvatska, a Marulić je hrvatska vrijednost za Europu i cijeli svijet. To je Marulićevo mjesto u svijetu, to je hrvatska vrijednost za čovječanstvo.“

U zadarskoj znanstvenoj knjižnici nalazi se jedan od dvaju sačuvanih primjeraka prvotiska Marulove „Judite“ koja je ovom prilikom na izložbi bila stavljena na uvid svim sudionicima skupa.

Vrijednost Marulićeve književne ostavštine temeljni je kamen hrvatske književne baštine, ali i obveza čuvanja i stvaranja nacionalnog baštinskog blaga za generacije koje dolaze.

Ravnateljica škole: Lidija Miletić, prof.

Ivana Veber, mag.philol.croat