16. travnja: Naši prijatelji
Autor: Darko Tufekčić, 16. 4. 2016.

Kao što svakog čovjeka krase i obogaćuju prijateljstva koja gradi, tako je to i sa školama. Evo nekih od škola i mnogih prijatelja koje su našu školu i nas kao njezine djelatnike obogatile.

Osnovna škola Braće Radić, Koprivnica, Područna škola Bakovčica, Bakovčica

S malom Područnom školom Bakovčica kod Koprivnice veže nas osmogodišnje prijateljstvo. Smještena u pitomom koprivničkom kraju, škola sa petnaestak učenika i uvijek vedrim i nasmijanim učiteljem Radovanom Kneževićem diči se prekrasnim školskim dvorištem – vrtom koji je nekoliko godina za redom proglašen najljepšim školskim vrtom kontinentalne Hrvatske. U hladu stoljetnog stabla, uz miris raznolikog cvijeća i žubor vrtnog potočića učenici ove škole uz vodstvo književnika Ivana Kušana ispričali su divne priče o njihovom kraju koje su kasnije i uobličene u knjigu Tajna zagonetne šume. Da ne postoje velike i male škole nego samo veliki i mali vizionari dokazuje i kviz Hrvatska, moja domovina koji su učenici i učitelji ove škole organizirali i godinama ga provode a pokrovitelj im su im predsjednici Republike Hrvatske i Ministarstvo vanjskih poslova.

Zahvaljujemo prijateljima iz Bakovčice na njihovom prijateljstvu i svemu što smo kroz sudjelovanje u ovom kvizu naučili o domovini Hrvatskoj.

Hrvatska dopisna škola Salzburg

Sa prijateljima iz Salzburga povelju prijateljstva potpisali smo 2008. godine kada su posjetili našu školu. Tom prigodom učenici razredne nastave naše škole upoznali su svoje vršnjake sa hrvatskom poviješću govoreći i glumeći prizore iz života hrvatskih knezova i kraljeva. O znamenitostima grada u kome žive ali i svojim vezama sa domovinom Hrvatskom govorili su učenici ove škole, njihovi učitelji i roditelji. Ponosni smo na prijateljstvo sa školom koja je pronašla svoj dom u gradu Mozarta i drugih velikana svjetske povijesti.

Osnovna škola Lapad, Dubrovnik

U prekrasnom sjenovitom dijelu jednog od najljepših gradova svijeta Dubrovniku, zvanom Lapad, smještena je istoimena škola. Sa svojih 911 učenika ovo je najveća škola u gradu Svetog Vlaha. Kao i našu školu i ulazni hol Osnovne škole Lapad krasi mozaik u čijem je središtu sunce – izvor života poznatog dubrovačkog slikara Iva Dulčića. Sudjelovanjem učenika Osnovne škole Lapad u projektu Sat povijesti iz Vukovara između naših škola stvorene su neraskidive veze koje smo 29. siječnja 2014. godine u povodu obilježavanja Dana zaštitnika grada Svetog Vlaha učvrstili potpisivanjem povelje o prijateljstvu:

„Povelja o prijateljstvu koja će trajno svjedočiti istinu i ljubav koje su nas zbližile na životnu dobrobit naših učenika, jer oni su stvarni zalog budućnosti, koju želimo živjeti zajedno, na načelima humanosti, tolerancije, uljudbe, čovjekoljublja i domoljublja, na kojima se temelji i snaga naše drevne kulture i učiteljske baštine.“

Osnovna škola Izidora Kršnjavog, Zagreb

Uvođenje suvremenih tehnologija u nastavu otvorilo je puteve novih saznanja ali i mogućnost stvaranja novih prijateljstava. Takvo prijateljstvo dijelimo s Osnovnom školom Izidora Kršnjavog iz Zagreba koja je po puno toga specifična i posebna. Kako je smještena u zgradi koju je za potrebe školovanja zagrebačkih učenika s prvom gombaonicom 1895. godine dao sagraditi Izidor Kršnjavi, a kasnije je u dio iste smještena ostavština Ante Topića Mimare, ovu školu možemo nazvati i čuvaricom hrvatske školske i umjetničke baštine. Škola je u kojoj se uče brojni europski jezici, lijepo pjeva a pedagog škole usput je i stand upu komičar (što školi daje poseban šarm).

Osnovna škola Aleksa Šantić, Vajska i Osnovna škola Orašje, Orašje

Kroz projekt Ruke prijateljstva koji podupire zaklada Fritz Henkel Stiftung stekli smo prijatelje s drugih strana naših velikih rijeka Dunava i Save. Nad ovim projektom bdije njegov idejni začetnik i član ove zaklade gospodin Pavle Mrgan. U malom vojvođanskom mjestu Vajska nalazi se Osnovna škola „Aleksa Šantić“ koja uz redovitu nastavu ima i odjele na hrvatskom jeziku za pripadnike hrvatske nacionalne manjine u Republici Srbiji. Suradnjom s ovom školom želimo pomoći obrazovanju nacionalnih manjina u obje države te izgraditi nove perspektive suradnje u budućnosti.

U Osnovnoj školi Orašje također je organizirana nastava na hrvatskom jeziku koja je za pripadnike hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini temelj očuvanja nacionalnog identiteta i povijesne pripadnosti matičnog naroda.

Sve tri škole dijele radost, radoznalost, nestašluke, kreativnost i uspjehe svojih učenika i nastavnika te time svjedoče da je puno više onoga po čemu smo slični ili isti, a tek malo onoga po čemu se razlikujemo i po čemu jedni druge možemo obogađivati.

Uz navedene moramo spomenuti i škole s kojima svake godine surađujemo u okviru različitih projekata te ih smatramo svojim prijateljima: Osnovna škola Milana Langa, Bregana, Osnovna škola Eugena kumičića, Velika Gorica, Osnovna škola Jurija Habdelića, Velika Gorica, Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića, Duga Resa, Osnovna škola Žakanje, Žakanje, Osnovna škola Vladimir Nazor, Sveti Ilija, Prva osnovna škola, Varaždin, Osnovna škola Vežica, Rijeka, Osnovna škola dr. Jure Turića, Gospić, Osnovna škola Matija Gubec, Cernik, Osnovna škola Antuna Mihanovića, Osijek, Osnovna škola Vijenac, Osijek, Osnovna škola Bartula Kašića, Zadar, Osnovna škola, Osnovna Antuna Mihanovića, Velika Gorica, Osnovna škola Franje Tuđmana, Knin, Osnovna škola Kaštanjer, Pula, osnovna škola Stoja, Pula, Osnovna škola Šijana, Pula, Osnovna škola Veli Vrh, Pula.