Ovaj mjesec: 2020

Učenici Osnovne škole Dragutina Tadijanovića – sudionici „Bloomsday“ festivala 2017. godine
Autor: Lidija Miletić, 27. 6. 2017.

25. i 26. lipnja 2017. godine  u Puli je održan 7. Bloomsday festival posvećen  irskom piscu Jamesu Joyceu. Ovaj festival  održava se u  više gradova diljem svijeta i to obično 16. lipnja  na dan kada se događa radnja  njegovog najpoznatijeg djela Uliksa. Bila je ovo divna prilika  za nastavak  prijateljstva, potpore i učenja  koje su učenici OŠ Dragutina Tadijanovića s veleposlanstvom Republike Irske  i veleposlanicom Njezinom ekselencijom gospođom  Olive Hempenstall započeli u veljači prilikom obilježavanja Dana engleskog jezika u školi.

U  Puli su našu školu predstavljali učenici  Mia Mihaela Bušić i  Marko Šeper  koje je za festival pripremila  učiteljica  engleskog jezika Maja Rožić. Prvi dan svog boravka u Puli učenici su sudjelovali u hip hop radionici i prisustvovali okruglom stolu na temu povezanosti Irske i Hrvatske a kojom su prilikom mogli slusati uzivo izvorne govornike engl jezika. Drugog dana festivala  Mia i Marko imali su čast javno  čitali dijelove  knjige Uliks na  engleskom jeziku što je  dio tradicije ovoga festivala.

U Gradskoj knjižnici za predstavljanje naše  škole izveli su  dramski prikaz  susreta  slavnog  irskog pisca Jamesa Joycea i njegove muze  Nore  negdje na ulicama Pule  u kojoj je slavni pisac živio.  Zanimljiv tekst s elementima humora,  koji su učenici napisali u suradnji sa učiteljicom Rožić,  oduševio je brojne učitelje koji su u sklopu festivala  sudjelovali u stručnom skupu za učitelje i nastavnike  engleskog jezika Istarske županije. Na skupu je učiteljica Maja Rožić  prezentacijom, slikama i  interaktivnim plakatima predstavila školski projekt „Dan engleskog jezika“ u kome je školi u 2017. godini  zemlja partner bila Republika Irska.

Sudjelovanje na  Bloomsday festivalu bilo je zanimljivo i poučno iskustvo te  poticaj  i motivacija našim učenicima i učiteljima za daljnje rad i napredovanje, a učiteljima i ostalim sudionicima festivala  dokaz  o  dobrom i kvalitetnom nastavnom radu u Vukovaru i Slavoniji.