11. sat povijesti Mir nebu nad Hrvatskom – 25. godina od Oluje
Autor: Darko Tufekčić, 20. 11. 2020.

Tradicionalni 11. sat povijesti iz Vukovara održan 16.11.2020. Domaćin je bila naša škola koja je osmislila i pokrenula ovaj projekt 2010. godine. Video vezom spojilo se 12 škola diljem Hrvatske, od Vukovara do Dubrovnika. Cilj je bio da se, koristeći Carnetovu potporu, edukativnim i kreativnim satom povijesti međusobno povežu osnovnoškolci iz cijele Hrvatske učeći o Domovinskom ratu i herojima koji su se borili za hrvatsku domovinu.

Ovom smo temom željeli podsjetiti na hrabrost,  sebedarje i ljubav hrvatskih branitelja kojoj su bili preduvjeti za slobodu koju danas živimo. U ozračju ovakvog zajedništva, ove godine se želimo prisjetiti na 2012. godinu kada smo u istom takvom radosnom zajedništvu na satu povijesti s ponosom primili vijest o oslobađajućoj presudi naših generala: Ivana Čermaka, Mladena Markača i Ante Gotovine. Ove smo godine imali osobitu čast što nam je sugovornik bio general Ante Kotromanović, koji je i sam sudionik vojno – redarstvene operacije Oluja, a koji je vodio dijalog s učenikom Karlom Fuchsom iz OŠ Izidora Kršnjavog iz Zagreba. U tom smo razgovoru doista puno naučili: kako je operacija Oluja tekla, zašto je ona u tom trenutku bila nužna i što je Oluja značila za oslobođenje Hrvatske  - rekla je naša ravnateljica, Lidija Miletić.

11. sat povijesti Mir nebu nad Hrvatskom – 25. godina od Oluje
Autor: Darko Tufekčić, 20. 11. 2020.